Website of the Antique Airplane Association and the Airpower Museum Last Update: Sep 01 2016

2002 Fly-In Award Winners

Click on N-number for image, if available

Antique Division (Prior to 1936)
Sweepstakes Winner
1933 Rearwin Sportster - NC14486 - Richard Weeden, Brodhead, WI
Grand Champion
1935 Pasped Skylark - N14919 - Robert Penny, Versailles, MO
Classic Division (1936 to 1941)
Sweepstakes Winner (Tie)
1938 SCW - N18914 - Russell Williams, Issaquah, WA
1940 Aeronca TC-65 - N31410 - Peggy Bates, Faribault, MN
Grand Champion
1940 Howard DGA-15 - N22410 - Michael Vaughan, Charleston, IL
Warbird Division (1941 to 1945)
Sweepstakes Winner
1941 Grumman G-44 Widgeon - N1340J - Kurt Wein, West Ossipee, NJ
Grand Champion
1943 L-4B - N55754 - Ken Kotik, St. Peters, MO
Neo-Classic Division (1946 to 1957)
Sweepstakes Winner
1956 Cessna 172 - N6603A - Mark Lancaster, Ottumwa, IA
Grand Champion
1950 Cessna 195 - N9883A - Harv Applegate, Queen City, MO
Homebuilt Division
Sweepstakes Winner
Super Cuby - N74WL - Monte Mahan, Greeley, KS
Grand Champion
Nesmith Cougar - N6668T - Alan Hatz, Neillsville, WI

Best In Class
Aeronca Classic - K, CA, TC
1940 Aeronca TC-65 - N31410 - Peggy Bates, Faribault, MN
Aeronca Model 7 Champ
1946 Aeronca 7AC - N1134E - Allen Smith, New Berlin, IL
Aeronca Model 11 Chief
1946 Aeronca 11AC - N86146 - Bob Buck, Ackley, IA
Aeronca Model 15 Sedan
1949 Aeronca 15AC - N1233H - Roy Kirgin, Jefferson City, MO
Beech Military
1953 T-34 - N54RF - Rudy Frasca, Champaign, IL
Beech Bonanza (Pre-1956)
1956 G-35 - N4517D - Phillip Coulson, Lawton, MI
Bird
1930 Brunner-Winkle Bird - NC767Y - Bill Clifford, Williston Park, NY
Bucker
1953 Bucker 133 Jungmann - N53EH - Earl Hickman, El Cajon, CA
Cessna C34, C165 Airmaster
1938 Cessna C145 - N19484 - William Koelling, Great Bend, KS
Cessna 120, 140
1946 Cessna 120 - N76097 - Tom Burmeister, Indianola, IA
Cessna 170
1951 Cessna 170A - N1473D - Ron Drake, Marshall, MO
Cessna 180 (Pre-1956)
1956 Cessna 180 - N4932A - Bette Fineman, Camp Verde, AZ
Cessna 190, 195
1950 Cessna 195 - N9883A - Harv Applegate, Queen City, MO
Cessna T-50 UC-78 Bamboo Bomber
1945 Cessna T-50 - N69072 - Jimmy Kramer, Empire, MI
De Havilland
1942 DH-82A Tiger Moth - N12731 - Leon Whelchel, Vinton, IA
Ercoupe
1947 Ercoupe 415D - N3256H - J. Michael Abrahams, Des Moines, IA
Fleet
1930 Model 7 - NC788V - Terence Bolger, Elk Grove Village, IL
Funk
1946 Model B85C - N81121 - Kurt Gubert, Ashley, MI
Howard
1940 Howard DGA-15 - N22410 - Michael Vaughan, Charleston, IL
Luscombe Model 8
1947 Model 8F - N1947B - Jerry Cox, Mattoon, IL
Meyers OTW
1942 OTW - N34323 - Jim Jones, Newton, IA
Monocoupe
1936 Model 90A - N15440 - D.J. Short, Warrensburg, MO
Piper Classic - J-3, J-4, J-5
1941 J-5A - NC35180 - Bill Schildberg, Greenfield, IA
Piper Military
1943 L-4B - N55754 - Ken Kotik, St. Peters, MO
Piper PA-Series (Pre-1956)
1949 PA-16 Clipper - N5834H - Gilbert Pierce, Germantown, TN
Ryan
1938 SCW - N18914 - Russell Williams, Issaquah, WA
Spartan
1929 C-3 - N705N - Ed Wegner, Plymouth, WI
Stearman (Civilian)
1931 C3R - NC799H - Michael Lowe, Lake In The Hills, IL
Stearman (Military)
1942 PT-17 - N62134 - Todd Harders, Cairo, NE
Swift
1946 Globe Swift GC-1B - N3321K - Jack Gladish, Camp Point, IL
Taylorcraft (Civilian)
1946 BC-12D - NC94953 - Jim Zanger, Cedar Rapids, IA
Waco (Open)
1931 QCF-2 - NC11427 - Lee Parsons, Carrollton, OH
Waco (Closed)
1932 UEC - N12471 - John Swander, DeSoto, KS

Multi-Engine
1941 Grumman G-44 Widgeon - N1340J - Kurt Wein, West Ossipee, NJ
Odd Bird
1935 Pasped Skylark - N14919 - Robert Penny, Versailles, MO
Homebuilt Biplane
Steen Skybolt - N8888E - Ron Fiesler, Austin, TX
Homebuilt Monoplane
Bakeng Deuce - N4176J - Gerry Sheahan, Hartland, WI
OX-5/Hisso
1929 Waco 10 - N8529 - Chad Willie, Corning, IA

Other Awards
Marion Dairy Queen Sweetest Airplane
1936 Model 90A - N15440 - D.J. Short, Warrensburg, MO
Lyle Hoselton Memorial Award
1936 Model 90A - N15440 - D.J. Short, Warrensburg, MO
HCC Aviation Choice
1929 Waco 10 - N8529 - Chad Willie, Corning, IA
Joe Hecker Memorial for Longest Distance in a Howard
1943 Howard DGA-15P - N5604V - Gary Lust, Driggs, ID

Type Club Awards

Fairchild Club
Best Closed
1939 F-24-R9 - N18682 - Bill Dennison, Lakeside, CA
Great Lakes Club
Best Original
1929 2-T1 Menasco Special - N818K - Paul Ennis, Salisbury, MD
Best New Production
1973 2T-1A-1 - N503GL - Jerry Morelock, Omaha, NE
Longest Distance
1929 2-T1 Menasco Special - N818K - Paul Ennis, Salisbury, MD
Parakeet Club
Best Parakeet
1938 Rose A-1 - N18252 - Doc Hays, Brownwood, TX
Porterfield Club
Best Porterfield
1941 LP-65 - NC37856 - Don Siemens, Collinsville, OK
Rearwin Family Award
Best Rearwin
1933 Rearwin Sportster - NC14486 - Richard Weeden, Brodhead, WI
Stinson Club
Best Straight Wing
1931 Stinson Junior S - N12143 - Jim Younkin, Springdale, AR
Best Gullwing
1937 SR-9B - N17154 - Les DeLine, San Diego, CA
Best 108
1947 Model 108-2 - M192C - Cam Blazer, Leawood, KS
Travel Air Club
Best Travel Air
1928 Model 4000 - NC6116 - Les Grotpeter, St. Louis, MO
Corben Club
Best Corben
1963 Junior Ace - N6539D - Mike Showerman, Champaign, IL
Bucker Squadron Awards
Best Jungmann
1954 Jungmann - N3G - Mike Meloche, Alpine, CA
Longest Distance
1953 Jungmann - N53EH - Earl Hickman, El Cajon, CA